Powiedz jak możemy Ci pomóc

Agencja HOMeserwis Ostrowiec Świętokrzyski

Ostrowiec Świętokrzyski

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Nasza wiedza o księdze wieczystej nieruchomości. Bez KW – kupić czy nie?

Autor: Agencja HOMEserwis Nieruchomości, publikacja: 2021-03-24

Co to jest księga wieczysta i czemu służy? Czy każda nieruchomość ma księgę wieczystą? Co jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Księga wieczysta nieruchomości – co powinieneś wiedzieć?

1. Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece księgi wieczyste są prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości (zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, Dz.U.2019.0.2204 t.j.).

Z księgi wieczystej uzyskamy wiele informacji na temat nieruchomości, w tym właściciela / właścicieli nieruchomości oraz historii jej zakupu, sprzedaży i dokonanych zmian, np. obciążeń, zadłużenia. Jest w niej podana lokalizacja nieruchomości, jej powierzchnia, nr działki.

2. Czy każda nieruchomość musi mieć KW?

Obowiązujące przepisy prawa przewidują istnienie nieruchomości bez ksiąg wieczystych. Istnieją także takie, które księgi nie posiadają. Nieruchomości takie dostępne są w dalszym ciągu w obrocie na rynku nieruchomości.

3. Czy można bezpiecznie kupić nieruchomość bez księgi wieczystej?

Jak najbardziej! Nieruchomość z KW w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Nie oznacza to jednak, że brak księgi wieczystej wpływa na to, że bezpieczny zakup nieruchomości bez KW to problem. Konieczne jest więc zachowanie ostrożności. Często nabywcy np. lokali mieszkalnych bez KW muszą sprawdzić kilka dokumentów, aby zbadać stan prawny nieruchomości i bezpieczeństwa planowanej transakcji.

Należy zweryfikować dokumenty potwierdzające nabycie nieruchomości, takie jak:

  • Akt notarialny, na podstawie którego właściciel nabył prawo do lokalu lub przydział mieszkania ze spółdzielni; decyzja administracyjna przyznająca prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego.
  • Postanowienie sądu lub akt notarialny potwierdzający nabycie spadku bądź darowizny.
  • Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające prawo spółdzielczej własności.

Jest to temat wymagający wielu wyjaśnień, więc wymaga głębszego zapoznania się z nim.

O szczegółach można porozmawiać z naszą firmą – Agencją HOMEserwis Nieruchomości. Wystarczy zadać pytanie przez formularz kontaktowy znajdujący się pod adresem: https://www.nieruchomosci.977.pl/. Zapraszamy.

Agencja nieruchomości - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 360 Specjalistów od Sprzedaży Nieruchomości najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zakupie nieruchomości